Ilie Bolojan taie în carne vie: Cereri dure pentru partidele din noul guvern. O decizie neașteptată

Premierul desemnat, Ilie Bolojan, a transmis un mesaj clar și direct viitorului executiv: noul Guvern trebuie să fie pregătit să elimine privilegiile și sinecurile, și să „sufere alături de români”. Această declarație vine într-un moment crucial, în care atât Partidul Social Democrat (PSD), cât și Uniunea Salvați România (USR) au votat sâmbătă în favoarea participării la coaliția de guvernare. În timp ce USR și-a prezentat deja lista de propuneri pentru portofolii, social-democrații se pregătesc să finalizeze propriile nominalizări, într-un efort de a forma un cabinet capabil să gestioneze o perioadă economică dificilă.

Un apel la sacrificiu și transparență din partea premierului desemnat
Prezent la congresul USR, Ilie Bolojan a subliniat că viitorul Guvern se va confrunta cu o muncă deloc ușoară. Făcând referire la sloganul USR, el a adăugat o nuanță esențială, solicitând o abordare mai radicală și responsabilă:

„Pregătiți să construim. Cred că e finalul, partea de terminare. Ceva, poate ar fi trebuit să apară: Pregătiți să demolăm privilegiile, sinecurile. Pregătiți să tăiem cheltuieli inutile, ineficiența, pregătiți să suferim alături de români. Pentru că nu va fi o perioadă ușoară. Va fi greu să recâștigăm încrederea cetățenilor. Dar pentru asta trebuie în primul rând trebuie să avem încredere între noi. Și eu am speranța că prima dată și partidele noastre trebuie să facă toate eforturile să își recâștige încrederea între ele.”

Declarațiile lui Bolojan indică o direcție clară spre o administrare mai riguroasă a fondurilor publice și o solidaritate cu dificultățile cetățenilor, recunoscând că recâștigarea încrederii publice va fi un proces anevoios.

PSD și USR confirmă participarea la guvernare și își definitivează propunerile de miniștri
Ambele partide, PSD și USR, au înregistrat un vot covârșitor în favoarea intrării la guvernare.

PSD
4770 de membri PSD – incluzând lideri de filiale, primari, consilieri și parlamentari – au participat la vot, fie la sediul central, fie la cele locale. Dintre aceștia, 3339 au fost de acord să facă parte din viitorul Guvern, reprezentând un procent de 72%. Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a oferit o explicație pentru procentul de membri care nu au fost de acord cu participarea la guvernare:

„Pot să intuiesc. Probabil că există o nemulțumire poate față de o anumită formă de negociere politică pe ministere, poate fi și asta. Poate fi și dorința de a nu intra într-o coaliție așa de largă și de a încerca să ne reorganizăm în opoziție.”

După validarea votului, au început înscrierile pentru cele șase portofolii pe care PSD le va deține în noul Guvern. Printre numele vehiculate pentru aceste funcții se numără:

Justiție: Favorit ar fi actualul ministru, Radu Marinescu.
Energie: Bogdan Ivan‑Gruia, actualul ministru al Economiei.
Transporturi: Ciprian Șerban, actualul șef al Camerei Deputaților, și Daniel Zamfir.
Agricultură: Florin Barbu sau Sorin Moise.
Muncă: Florin Manole.
Sănătate: Alexandru Rogobețe. Carmen Orban a fost și ea propusă, dar a declarat că nu și-ar dori postul.
USR
Pe de altă parte, după ce Dominic Fritz a fost validat ca președinte al USR, membrii partidului au votat în proporție de 94% pentru a intra la guvernare. Aceștia au decis și miniștrii pe care îi propun pentru noul cabinet:

Mediu: Diana Buzoianu, avocat și deputat, în prezent vicepreședintă a comisiei pentru Mediu din Camera Deputaților.
Externe: Oana Țoiu, fost secretar de stat la Ministerul Muncii în Guvernul Cioloș.
Apărare și vicepremier: Ionuț Moșteanu, actualul lider al grupului parlamentar USR și fost secretar de stat la Transporturi în guvernul Cioloș.
Digitalizare și Economie: Radu Miruță, președintele Comisiei pentru IT din Camera Deputaților.
Președintele USR, Dominic Fritz, a subliniat seriozitatea cu care partidul abordează această nouă etapă: „USR privește acest moment cu mare responsabilitate și seriozitate, dar și conștient de faptul că urmează vremuri grele.”

Negocierile pentru acordul final de coaliție sunt încă în desfășurare, dar direcția generală este clară: un guvern de coaliție extinsă, sub conducerea lui Ilie Bolojan, pregătit să ia decizii dificile.

DISCLAIMER!! Acest site este neutru din punct de vedere politic și nu susține niciun partid sau ideologie politică.

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata